Ważna rola babci w rodzinie

Współczesny wizerunek babci bardzo różni się od tego, który jeszcze do nie dawna królował w większości rodzin polskich. Do tej pory, babcia uważana za najstarszego członka rodziny, utożsamiana była z osobą, która zawsze i chętnie przychodzi nam z pomocą. Zawsze wtedy gdy trzeba przypilnować dziecka lub zwierzaka, pomóc w zorganizowaniu rodzinnej imprezy czy nawet koordynować porządki lub zostać w domu na wypadek gdyby… w pogotowiu była zawsze ona: gotowa na wszelkie poświęcenia i rezygnująca ze swoich planów. To także wokół niej skupiało się życie rodzinne. W wielu przypadkach babcia jawiła się jako jedyny scalający rodzinę element.

Dzisiaj jednak coraz częściej wzorzec „babci wielofunkcyjnej” zanika a postać nieaktywnej i siedzącej tylko w domu emerytki odchodzi coraz szybciej do lamusa. Kim zatem jest współczesna babcia? To przede wszystkim osoba szalenie aktywna, która stara się spędzać swój czas poza domem. Nierzadko udziela się społecznie. Współczesne babcie bardzo chętnie korzystają z opcji jaką jest Klub Emeryta lub Uniwersytet Trzeciego Wieku. To tam nawiązują nowe znajomości, poszerzają horyzonty wiedzy, nabywają nowych doświadczeń. Częściej też podróżują.
Dzisiejsza babcia potrafi też całkiem dobrze posługiwać się Internetem i komórką. Nierzadko może pochwalić się też znajomością obcego języka.  Poza tym wie, w jaki sposób omijać różne czyhające na nią niebezpieczeństwa. Nie oznacza to oczywiście, że nie należy jej szacunek i uznanie i że Święto Babci nie powinno być przez nią obchodzone. Wprost przeciwnie, to właśnie dlatego, że współczesne babcie tak bardzo chcą być aktywne i tym samym bardziej potrzebne, należy im się jeszcze większy szacunek. Jednocześnie powinniśmy zwrócić też uwagę na to, by zarówno upominki na Dzień Babci jak i cała otoczka tego wyjątkowego dnia, była zupełnie inna niż dotychczas: na przykład zamiast bukietu kwiatów i czekoladek zaprośmy babcię na uroczystą kolację w restauracji albo zafundujmy jej wyjście do teatru czy kina. Z pewnością nasze starania zostaną docenione.