Skąd się wziął Dzień Babci?

Każdego roku dzień 21 stycznia wypełniają same ciepłe słowa i serdeczne życzenia. Sklepiki z upominkami, kwiaciarnie, cukiernie i księgarnie zapełniają się, klientami w różnym wieku gorączkowo poszukującymi wyjątkowego podarunku dla Tej Najważniejszej Osoby. Adresatką tych wszystkich poszukiwań i zabiegów jest nie kto inny jak babcia.

W Polsce Święto Babci obchodzimy już od ponad 40stu lat. Pomysł na uhonorowanie seniorek to zasługa tygodnika Kobieta i życie oraz czasopisma lokalnego Express Poznański. Właśnie dnia 21 stycznia (rok 1965) na deskach poznańskiego Domu Kultury MO mieszczącego się przy ul. Grunwaldzkiej, występowała wspaniała artystka światowej sławy Mieczysława Ćwiklińska. Pani Mieczysława odgrywała rolę babci w sztuce zatytułowanej Drzewa umierają stojąc. W czasie przedstawienia wśród zgromadzonych gości, nie zabrakło także dziennikarzy z Express-u Poznańskiego. Dział kultury tego czasopisma postanowił uczcić szanowną Jubilatkę. Po pierwszym akcie, aktorka otrzymała kwiaty oraz tort z napisem „Dla Babci”. Jubilatka nie kryła wzruszenia.

Wydarzenie to spotkało się z pozytywnymi uwagami i opiniami. Kilka dni później, w czasie tradycyjnych spotkań kierownictw dzienników lokalnych, przedstawiciel Expressu Poznańskiego opowiedział o przebiegu całej akcji. Posłużył się przy tym nazwą Dzień Babci. W ten właśnie sposób, obchody  tego nieoficjalnego Święta – Święta Babci przyjęły się w całej Polsce.

To co zasługuje też na uwagę to fakt, że Święto to obchodzone jest na całym świecie ale w różnych dniach: Hiszpanie oraz Brazylijczycy świętują 26 lipca, Francuzi w każdą pierwszą niedzielę marca, w USA i Kanadzie jest to pierwszy poniedziałek września każdego roku. Tylko Bułgarzy obchodzą Dzień Babci także 21 stycznia tak jak i my.

Inną ciekawostką dotyczącą tego dnia jest też fakt, że w USA Babcie i Dziadkowie mają swój oficjalny hymn a symbolem podkreślającym wagę tego dnia jest … mały niebieski kwiatek – niezapominajka.